Čo je včelí plást?
Čo je to plást? Plást je zhluk opakujúcich sa šesťhranných buniek včelieho vosku, ktoré vypĺňajú vnútro včelieho úľa. Poďme sa na túto špecifickú štruktúru a jej dômyselný dizajn pozrieť bližšie!
Prečo šesťuholník? Včely nie sú jedinečné vo výbere šesťuholníka ako konštrukčného tvaru. Šesťuholník sa používal počas evolúcie vďaka svojej jednoduchosti, sile a odolnosti. Všetky rastliny využívajú na transport vody tkanivo nazývané xylém. Toto tkanivo je navrhnuté tak, aby premiestňovalo vodu z koreňov rastlín do listov rastlín, kde sa používa v procese fotosyntézy na vytvorenie molekuly glukózy (cukru). Šesťuholník je využívaný mnohými rastlinnými druhmi v štruktúre xylémového tkaniva.
Včely medonosné nie sú jediným hmyzom, ktorý využíva tento skvelý dizajn. Osy taktiež stavajú svoje hniezda pomocou opakujúceho sa šesťuholníkového vzoru. Aj keď tento hmyz neprodukuje med, na vývoj plodu používa šesťuholníkové bunky rovnako ako včela medonosná.
Šesťuholník je základným tvarom matrice, ktorá minimalizuje použitie konštrukčného materiálu a zároveň maximalizuje pevnosť a znižuje hmotnosť konečného produktu.
Čo je včelí vosk? Včelí vosk je látka, z ktorej sa vyrába včelí plást. Včelí vosk je lipid ako všetky ostatné vosky (látky rastlinného alebo živočíšneho pôvodu, málo rozpustné alebo nerozpustné vo vode). Včely vylučujú vosk z ôsmich žliaz s otvormi na spodnej časti brucha. Včely musia konzumovať med, aby mohli produkovať včelí vosk.
Prečo včely vyrábajú plast z včelieho vosku? Plást je vnútorná štruktúra včelieho úľa. Jedna šesťuholníková štruktúra je známa ako bunka a tvorí „izby“, ktoré sú domovom včiel. Jednotlivé bunky slúžia kolónii rôznymi spôsobmi. Včelia kráľovná po návrate z páriaceho letu nakladie vajíčka do buniek, ktoré vytvorili jej včelie robotnice. Tieto bunky sú známe ako plodové bunky a budú slúžiť ako inkubačné komory pre vývoj včiel. O plodisko sa starostlivo starajú včely robotnice. Koniec koncov, potomstvo je budúcnosťou kolónie!
Je plást výživný? Plást je v podstate včelí vosk a surový med. Včelí vosk má veľmi malú nutričnú hodnotu s výnimkou stopového množstva vitamínu A. Keďže však náš systém nerozkladá včelí vosk, je veľmi dobrým zdrojom vlákniny. Surový med je sám o sebe veľmi výživný; plný vitamínov, enzýmov, peľu a antioxidantov. Zaujímavé je, že najvýživnejší zo všetkých surových medov je med ešte zavoskovaný bunkách plástu. Med vo svojej najčistejšej forme (vo vnútri buniek plástu) obsahuje veľmi málo vody. Ale akonáhle je med vystavený vzduchu, má tendenciu ťahať vodu z atmosféry. Takže med ktorý sa vytočí z plástu a vystaví sa vzduchu pojme asi o 12 % viac vody ako med, ktorý zostane zapečatený v pláste. Toto riedenie vytvára mierny, ale merateľný rozdiel vo výživovej hodnote v pomere ku hmotnosti. Med, ktorý zostane uzavretý v bunkách včelieho vosku, je bezpochyby najčistejšia forma surového medu!